Zdrowie

Podróż i hemoroidy – jak można pomóc sobie w drodze?

Żylaki odbytu to dość bolesna przypadłość, która potrafi wpłynąć na obniżenie komfortu życia. Jeżeli cierpisz na to schorzenie powinieneś przemyśleć podjęcie jednego ze środków zaradczych, szczególnie kiedy chcesz wybrać się w dłuższą podróż. Skuteczne wyeliminowanie hemoroidów nie zawsze jest możliwe, natomiast z łatwością możliwe jest złagodzenie uciążliwych objawów choroby.

Hemoroidy – przyczyny i zapobieganie

Najczęściej za hemoroidy odpowiedzialny jest nieodpowiedni styl życia. Jadłospis, który nie zapewnia wystarczających ilości protein, tłuszczy oraz węglowodanów, a w zamian dostarcza do organizmu nadmiar cukru i przetworzonej żywności to główna przyczyna. Oprócz tego na uaktywnienie się hemoroidów wpływa również siedzący tryb życia. Ogromne znaczenie ma także to, aby pamiętać o aktywności fizycznej. Regularna porcja aktywności to nie tylko forma dotlenienia organizmu, długie spacery, biegi i wszystkie inne formy wysiłku fizycznego są wielkim dobrodziejstwem dla funkcjonowania całego organizmu. wewnątrz organizmu powstaje większą ilość endorfin, zwanych hormonami szczęścia odpowiedzialnych za polepszenie samopoczucia. Usprawnia się też trawienie, dzieje się tak dzięki szybszej perystaltyce jelit.

Objawy choroby w trakcie podróży – czy można je ograniczyć?

Oczywistym jest, że w trakcie siedzenia wszelkie symptomy związane z żylakami odbytu znacznie się nasilają. To dlatego w czasie podróży koniecznie zaplanuj sobie przerwy na chwilę spaceru i zmianę pozycji ciała. Idealnym wyjściem jest podróż samochodem, ewentualnie pociągiem. Przydatne może się okazać również zabranie ze sobą dmuchanej poduszki, która będzie pomocna w łagodzeniu bólu wywołanego długotrwałym przyjmowaniem pozycji siedzącej. Dodatkowo nie zapomnij, aby wrzucić do walizki również lekarstwa przeznaczone do leczenia hemoroidów. W tej roli sprawdzą się czopki z propolisem albo maści, które aplikuje się miejscowo. Kolejna kwestia jest związana z wcześniejszym przygotowaniem do drogi. W ciągu kilku dni poprzedzających podróż powinieneś wzbogacić swój jadłospis o produkty zawierające błonnik, a więc chociażby pieczywo wieloziarniste. Dobrze także pamiętać o tym, żeby wziąć ze sobą na drogę lekkostrawne przekąski i herbatki ziołowe lub owocowe. Podstawą jest też kilka butelek wody mineralnej. Gdy wybierasz się w drogę nie swoim środkiem transportu, zawsze możesz uzupełnić zapas płynów podczas podróży, jednak w trakcie takich podróży bądź ostrożny podczas korzystania z ogólnodostępnych toalet. W bagażu przyda się zestaw przyborów higienicznych, wśród których najważniejszy jest ręcznik i płyn do higieny intymnej.