Dom

Czy można z dobrym skutkiem ochronić dach przed zerwaniem?

Co zrobić, by uchronić się przed zerwaniem dachu?

Zmienny klimat można dostrzec bez trudu. Boże Narodzenie bez śniegu oraz nadzwyczaj długa zima, jak i gorąco latem są niemal regułą. Poza tym na smartfonach natrafiamy na alerty ostrzegające przed wyjątkowo mocnymi podmuchami wiatru. Niszczycielskie orkany dały się we znaki wielu współobywatelom. Oprócz spadających gałęzi kłopot sprawiają zbyt sztywne dachy.

Zapobiegliwi lokatorzy domów mogą czekać ze spokojem

Po dekadach użytkowania lekkich konstrukcji dziś przy zwiększonym zagrożeniu ze strony natury powinniśmy skutecznie ulepszyć dach. Powinno się dostosować rodzaj konstrukcji dachowej do strefy wiatrowej określonej dla danej okolicy. Powinno się to ustalić na bazie mapy dzielącej Polskę na strefy obciążenia wiatrem. W przypadku wątpliwości o stosowne obliczenia można zwrócić się do fachowca. Niezawodne wykonanie dachu wieńczącego budowę domu wymaga doświadczenia wykonawcy. Wytrzymałość poszycia dachu zapewnią materiały dobrej próby – firma Creaton pomoże Ci zamówić najbardziej dopasowane.

Dachówka z ceramiki czy arkusz blachy – przy której orkan nie poszaleje?

Groźba zniszczenia zadaszenia zwiększa się adekwatnie do mocy podmuchów. Należy wziąć pod uwagę, że wiatr jest zjawiskiem niezależnym od człowieka i może porwać nawet najmocniejszy dach, kiedy osiągnie ekstremalną skalę szybkości. Istnieją jednak patenty, które poprawiają poziom bezpieczeństwa i to nimi najlepiej kierować się przy budowie mocnego zadaszenia.

Najlepszym rozwiązaniem okazuje się wybór ciężkiej dachówki. Połacie zrobione z elementów ceramicznych lub cementowych, lepiej oprą się atakom silnego wiatru, niż lekkie materiały, takie jak na przykład arkusze z blachy. Poza masą istotne jest to, że umieszcza się je na skosach pojedynczo. Dlatego przy gwałtownych podmuchach ruszają się, co sprawia, że zagwarantowana jest opcja ujścia dostającego się pod nie powietrza. Przy arkuszach blachy ryzyko, że gwałtowne ataki porwą poszycie razem z więźbą, jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne.