Różności

Wybrać dzianinę czy tkaninę? zobacz, kiedy warto zdecydować się na jeden i drugi materiał

Lepiej wybrać dzianiny czy tkaniny? Modne panie częstokroć stoją przed tym dylematem, kiedy ruszają szlakiem butików i sieciówek. Czym jednak różni się jedno od drugiego, co będzie lepsze, jeśli chcemy wybrać dodatki bądź ubrania?

Dzianina – krótka charakterystyka materiału

Gdy spróbujemy wytworzyć kawałek materiału, używając pojedynczej nitki splatanej według pewnego wzoru (przy pomocy ręcznego szydełka), wyprodukujemy dzianinę. Dzianiny wyróżniają się regularnymi układami nitek – tworzą zespolone z sobą rzędy, co pozwala nam bez wysiłku zdefiniować rodzaj splotu. Co jednak wyróżnia dzianiny i jakie powstają z nich materiały? Potrafią doskonale się rozciągać i lekko się je nosi, można więc z nich zrobić rękawice, czapki czy rajstopy. Flagowym materiałem wśród dzianin jest dżersej, z którego robi się koszulki a nawet sukienki – co czyni z niego bywalca salonów.

To, co powstaje w wyniku łączenia poprzecznych wątków, nazywamy tkaniną, przy czym metody wytwarzania różnią się od siebie, jak w przypadku np. splotu atłasowego, płóciennego czy skośnego. Rzecz jasna, to nie kompletna lista rodzajów splotów. W odróżnieniu od rodzajów dzianin, tkanin jest znacznie więcej i zaliczamy do nich batyst, dżins, flanelę, sztruks, atłas, plusz czy satynę. Ale czy są lepsze? Każdy z materiałów ma swoje atuty. Ponieważ brakuje im elastyczności, szyje się z nich nierozciągliwe części garderoby, jak np. spodnie lub koszulę, czy na przykład pościel.

Jakie wybrać dodatki?

Po uwzględnieniu tych różnic możemy już bez większych problemów postawić na właściwy materiał – zastosowanie będzie zależeć od właściwości dzianiny czy tkaniny. Najlepiej jednak nie rezygnować z żadnego rodzaju materiałów, ponieważ każdy z nich jest dedykowany do odmiennych zastosowań i wiele zależy od zamierzonego efektu. Nie zapomnij o przeglądarce – dzięki niej znajdziesz ogromny asortyment tanich ofert metrażu wysokiej jakości. Wstukaj w Google hasło „hurtownia dzianin”. Szeroka oferta zarówno internetowych jak i stacjonarnych sklepów z pewnością zaspokoi Twoje oczekiwania.