Różności

Obrońca z urzędu – dlaczego nie mamy tego, co obywatele USA

Przepisy prawne w wielu miejscach na świecie wykazują wiele różnic. Recz nie tylko w tym, że coś jest przestępstwem w jednym kraju, a w innym miejscu wszystko może być absolutnie prawomyślne – ważny jest również przebieg sprawy przed sądem. Przygotowanie i przebieg procesu to temat wielowątkowy, musimy jednak przypomnieć, że najistotniejszą dla podsądnego różnicą jest to, jaki przysługuje nam dostęp do obrońcy.

W Polsce obrona z urzędu jest rzadkością…

Amerykańskie seriale sensacyjne utrwalają w naszej pamięci scenę z informacją, którą policjanci wygłaszają do aresztowanego: „Masz prawo do adwokata”. W Polsce jest inaczej niż w USA i z wyjątkiem kilku sytuacji, w naszym kraju nie nie należy się adwokat z urzędu, więc przeważnie trzeba zatrudnić go samodzielnie.

Chcesz oszczędzić na obrońcy? To raczej kiepski pomysł…

Samodzielna obrona podczas rozprawy nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza gdy ktoś ma zarzuty z kodeksu karnego. Brak profesjonalnego wsparcia łatwo przyczyni się do porażki na sali sądowej i otrzymania najwyższego z możliwych wymiaru kary, lecz to nie wszystko – osoba skazana będzie musiała zapłacić koszty rozprawy. Z prawnikiem realne jest nawet uniewinnienie, a jest bardzo prawdopodobne, że wyrok uda się obniżyć; pełnomocnik będzie się starał również spowolnić proces lub sprawić, że zostanie umorzony. Brawa będą się należeć temu, kto bez wsparcia prawnika napisze w sposób absolutnie poprawny jakiekolwiek pismo procesowe.

Gdzie znaleźć adwokata?

Dobry adwokat to przede wszystkim adwokat skuteczny, zatem nie możemy zadowolić się w pierwszym z brzegu kandydatem. Przedstawiciele tego zawodu obierają określoną specjalizację, zupełnie jak w innych dziedzinach. Prawo spadkowe jest zupełnie inne niż Kodeks karny, zaś oba rzecz jasna różnią się od prawa rodzinnego – wszystkie muszą posiadać swoich znawców. Dobrze także sprawdzić adwokata i jego skuteczność. Obecnie oczywiście poszukiwania rozpoczynamy od anonsów oraz opinii w internecie. Jeśli szukamy adwokata w konkretnej lokalizacji, najlepiej jest umieścić w przeglądarce „adwokat łódź prawo karne”. Wyszukiwarka natychmiast wskaże nam adresy kancelarii prawnych w Łodzi, które posiadają specjalizację w Kodeksie karnym.