Zdrowie

Dieta pozbawiona glutenu – o czym należy pamiętać?

Celiakia, skórna postać celiakii, uczulenie na gluten. To tak właściwie jedynie mniejsza ilość z kłopotów zdrowotnych, jakie są głównym argumentem do przestrzegania jadłospisu bezglutenowego. Nie da się ukryć, że obecnie niemała liczba osób decyduje się na tego rodzaju wariant żywienia, mając na uwadze odchudzanie. Czym tak naprawdę jest dieta bez glutenu i które osoby mogą, a które nie mogą bezwzględnie jej przestrzegać?

Rozpatrywany składnik jedzenie to inaczej mieszanina białek gluteliny z gliadyną, jakie spotykamy w pszenicy, życie oraz jęczmieniu. Dieta pozbawiona glutenu wiąże się z całkowitym wykluczeniem glutenu, który niestety, można odnaleźć w dużej liczbie produktów. Z uwagi na liczne konkretnych kłopotów ze zdrowiem, gluten będzie wymagać kompletnego wyeliminowania z  diety bądź też jedynie częściowego ograniczenia w spożywaniu.

Twoja dieta pozbawiona glutenu nie może być zastosowana samodzielnie, ale również nie należy jej przestrzegać bez odnalezienia dokładnej przyczyny problematycznych objawów. Bezpodstawne stwierdzenie, że tu jest problem czy zdecydowanie się na dietę bezglutenową z myślą o prostym odchudzaniu, niestety może spowodować niedobory, przede wszystkim błonnika, kwasu foliowego i witamin z rodzaju B.

Całkowita dieta nie zawierająca glutenu, ale i ograniczenie spożycia jodu, jest kluczowe w skórnej odmianie celiakii – schorzeniu Duhringa. Innego typu problemem jest i będzie alergia na gluten i w takiej sytuacji konsumpcja glutenu jest równoznaczne z wystąpieniem natychmiastowej albo późnej reakcji anafilaktycznej. Perspektywa leczenia będzie wymagać wykluczenia glutenu z ustalonego zestawu posiłków, jednakże całkowita dieta bezglutenowa nie musi być przestrzegana do końca życia.

Całkiem sporo badań wskazuje na powiązania między przyswajaniem glutenu, a pojawieniem się chorób posiadających podłoże w czynnikach neuropsychicznych i autoimmunologicznych. Wywiad przeprowadzony przez specjalistę, kompleksowe badania, określenie przyczyny, to bez wątpienia najistotniejsze elementy diagnostyki, jakie też determinują, w jaki sposób dieta bezglutenowa powinna być przestrzegana i czy w ogóle jest wymagana u konkretnego pacjenta. Należy nadmienić, że jednak nie może to być inspiracją na dietę odchudzającą, tym bardziej że brak wiedzy oraz doświadczenia w ustanowieniu prozdrowotnego jadłospisu, może skutkować nie tylko brakiem efektów, ale i nowymi dolegliwościami o podłożu zdrowotnym.