Szacunkowo dziesięciu lat wstecz Francja widziana była jako pewien z najistotniejszych planów emigracji Polaków. Pamiętamy z pewnością urodziwego Polaka – hydraulika, który nastawiał Francuzki do czerpania z przysług ekspertów znad Wisły. Wespół z prądem lat, sytuacja we Francji zapoczątkowała się dezorganizować, zaś stanowisk roboty spróbowało brakować choćby dla rdzennych obywateli. Czy właśnie coś się odmieniło w rzeczy kariery dla naszych krajanów w ojczyźnie Trzech Muszkieterów?
Praca we Francji – dla kogo?
Dostrzegalnie więcej ofert nie jedynie we Francji, jednakże w całej Unii Europejskiej, przewiduje na robotników z sektora budownictwa. W obrocie działa zatrzęsienie inicjatyw dla krajowych przewodniczących budowy, specjalistów od murarki, malarzy, których tu wysoce się wycenia ze względu na ich kompetencje również cierpliwość. Cały rok uda się nabyć ekskluzywne pod warunkiem finansów utrzymanie dla stolarza, cieśli, ślusarza, masarza albo spawacza – owych ekspertów w różnych regionach Francji stale jest zbyt mało. Całkiem wiele wolnych posad ( przeważnie w sezonie urlopowym ) bywa w branży hotelarskiej i gastronomicznej – barmani, kelnerzy, sprzątaczki oraz pokojówki. Ofert nie brakuje również dla opiekunek do dzieci oraz starszych. szuka się jednostek z kwalifikacjami w innowacyjnych dziedzinach typu new media, e-commerce, consultig czy IT – oraz wąsko wyspecjalizowanych inżynierów. Istotną umiejętnością w aktywności zawodowej we Francji powinna być znajomość języka francuskiego, ponieważ język angielski za Kanałem La Manche na niewiele się przyda.
Praca we Francji – ile można zarobić?
Wysokość wynagrodzenia zależy najczęściej od typu świadczonej pracy, umiejętności, kwalifikacji oraz wielu innych czynników. Punkt odniesienia to minimum płacowe – za 35-godzinny tydzień pracy określona jest na 1458 euro. Każda dodatkowa nadgodzina musi kosztować pracodawcę więcej, zgodnie z panującymi prawem ( za pierwsze 8 zarobimy więcej o 25 proc, to, co powyżej – 50 proc. ) Gdy mowa o osobach z kwalifikacjami i pracowników budowlanki, wypłaty oscylują wokoło 3-4 tys. euro, branża hotelowo-gastronomiczna wyciąga 1,5 – 1,7 tys. euro. Najmniej zainkasują pracownicy bez kwalifikacji.
Warunki życia we Francji
Utrzymanie we Francji kosztuje dużo drożej niż u nas, np.:
• kwota zapewnienia sobie lokum w dobrej lokalizacji oscyluje w granicy od 500 do nawet 900 euro,
• stołowanie wypada zdecydowanie drożej niż w kraju, więc opłaca się zakupy robić w hipermarketach,
• bilet miesięczny na środki komunikacji wyniesie ok. 50 euro,
• Francuzi są pozytywnie nastawieni do osób z Polski.