Zdrowie

Jak właściwie dokonuje się rozliczenia z zagranicy?

Jeśli możesz zaliczyć się do grona osób, które powróciły do swojej ojczyzny po dłuższym okresie pracy w obcym miejscu, to musisz w odpowiednim terminie dokonać rozliczenia z zagranicy. Naprawdę wielu z nas do dziś nie do końca rozumie, na czym to wszystko polega. Jaki będzie nasz pierwszy krok?

Rozliczenie podatku z zagranicy dotyczą naprawdę znacznej części z nas – głównie dlatego, że wyjazdy w poszukiwaniu pracy są dziś bardzo popularne. Nawet jeśli uwzględniamy w planie szybki powrót, nie przekreśla to możliwości czasowego wyjazdu. Nie wszyscy jednak rozumiemy, jak dokonać rozliczenia po powrocie. W rzeczywistości tym, od czego zależeć będzie ono zależeć, jest kraj, do którego się wybieramy. O całej sprawie decyduje wariant zatwierdzonej między określonymi państwami umowy. Kolejna sprawa to nasza rezydencja podatkowa – w przypadku gdy mamy polską, dokonujemy rozliczenia w Polsce i sprawa załatwiona. Krótko mówiąc, warunek ten jest spełniony, gdy mieszkamy w kraju przynajmniej 183 dni w danym roku.

Sposób, w jaki musimy dokonać rozliczenie podatku z zagranicy będzie zależał oczywiście od wspomnianej powyżej umowy. Wyróżniamy dwa typu: umowę z odliczeniem proporcjonalnym oraz umowę z wyłączeniem z progresją. Jeżeli naszą sytuację obejmuje ta pierwsza, mamy obowiązek rozliczenia w naszym kraju niezależnie od tego, czy w danym czasie odnotowaliśmy zarobki w Polsce. Zarobek z obczyzny jest opodatkowany w naszym kraju, lecz od lokalnego podatku odliczany jest ten opłacony wcześniej w miejscu pracy. Z kolei druga możliwość oznacza, że wcale nie musimy wypełniać polskiego PIT-u, jeśli jedynym źródłem naszych dochodów jest zagranica – co rozwiązuje sprawę.