Przeciwutleniacze to substancje ze wszech miar pożyteczne i wskazane dla organizmu człowieka. Utlenianie pozostaje zjawiskiem towarzyszącym starzeniu, często sygnalizuje też liczne choroby. Jaka oksydacja zawsze jest zła? Kiedy jej przeciwdziałać?
Utlenianie to zupełnie normalny proces
Od kiedy na świecie pojawiło się życie, organizmom nie jest obca sprawa utleniania. To między innymi za jej sprawą komórki w ludzkim ciele są regularnie usuwane po zużyciu i dublowane nowymi, sprawnie działającymi. Dlatego samo utlenianie jest nam wręcz przydatne. Niekontrolowany postęp i „siedzący” styl życia rodzi coraz gorsze skutki tego zjawiska. Podczas oksydacji pojawiają się wolne rodniki, czyli agresywne cząstki tlenu z funkcją zmiany struktury chemicznej najbliższych atomów. Przewlekły stres, degradacja natury, nadmierny wysiłek fizyczny, a także wzrastający poziom promieniowania przyspiesza proces ponadnormatywne obecności wolnych rodników, które z kolei zwiększają tempo starzenia się. Dlatego jeszcze dokładniejszą uwagę zaczęto przywiązywać do przeciwutleniaczy, inaczej związków, które „zwalczają” wolne rodniki, w ten sposób ograniczając ich zły wpływ na komórki. Na szczęście sami umiemy wytworzyć we własnym zakresie część substancji przeciwutleniających. Jak wesprzeć tkwiące w nas pozytywne związki chemiczne?
Jak melatonina zaprasza do snu?
Każdej doby produkujemy związek zwany melatoniną. Odpowiedzialna za to jest szyszynka, a sam hormon wpływa na gotowość do snu. Przy dzisiejszych problemach z niespokojnym rytmem życia za sprawą nadmiarowej ilości niebieskiego oświetlenia osłabia się wydzielanie melatoniny. Wówczas nasz sen nie jest raczej regeneracyjny, a przecież relaks pozostaje kluczem do aktywnego funkcjonowania.
Z karnozyną sprawniej funkcjonują mózg oraz komórki mięśniowe
O karnozynie mówi się jako o przeciwutlniaczu naturalnie wydzielanym w ludzkim organizmie, a największą ilość zauważa się w komórkach o bardzo wysokim wydatkowaniu energetycznym, a więc np. w neuronach i włóknach mięśni. Jej poziom spada wraz z obniżeniem się masy mięśniowej (szczególnie utratą włókien szybkokurczliwych), wiekiem, poza tym jest to uzależnione od płci – mężczyźni mają jej więcej. Karnozynę da się uzupłniać zapobiegawczo, w formie suplementu, dla ochrony układu krwionośnego i wspomożenia procesów regeneracyjnych komórek. Jak to zrobić, bez trudu dziki wpisowi w przeglądarce: suplementy Hubert Czerniak.
Glutation – najważniejszy antyoksydant w królestwie roślin i zwierząt
Najczęściej wytwarzanym przeciwutlniaczem w królestwie roślin i zwierząt pozostaje glutation. Każdy organizm wytwarza tę substancję, a jego funkcje dla egzystencji pozostają nadzwyczaj wszechstronne. Jest niezastąpiony w wytwarzaniu wielu enzymów i hormonów. Właściwy poziom glutationu wpływa na aktywność immunologiczną, jak i usprawnia transport substancji odżywczych w ciele człowieka i obniża poziom kortyzolu, hormonu odpowiadającego za stres. Glutation suplementuje się z warzywami i owocami, w których jest go całkiem sporo.