Dom

Typy dachówki ceramicznej – jaką najlepiej wybrać?

Dach pokryty dachówką ceramiczną jest trwały, bezpieczny i energooszczędny. Kolejną zaletą jest forma samej dachówki, który jest połączeniem eleganckiego wyglądu i niepospolitego kształtu. W sprzedaży można znaleźć bardzo dużo rodzajów dachówki, z tego względu najlepiej się z nimi zapoznać jeszcze przed zakupieniem. Może się to przydać najlepszej dachówki.

W jaki sposób wybrać najlepszą dachówkę ceramiczną?

Dachówka ceramiczna występuje w wielu kształtach i ma mnóstwo różnych właściwości, które zależą od rodzaju. Mnogość odcieni i dostępność wielu kształtów pozwalają nadać dachom unikalnego charakteru.

Gatunek mnich mniszka to najbardziej popularna z odmian. Charakteryzuje się nierównomiernym, podłużnym kształtem i składa z dwóch oddzielnych części

Najstarszym i najpopularniejszym gatunkiem jest dachówka ceramiczna karpiówka, uniwersalna i wyjątkowo plastyczna. Ma klasyczny, podłużny kształt i ostre brzegi o prostym albo owalnym zakończeniu. Występuje w dwóch wariantach – z gładką lub żłobkowaną powierzchnią i można ją układać dwoma metodami: w łuskę lub koronkę.

Kolejna odmiana wyróżnia się formą przypominającą literę S, to dachówka ceramiczna holenderka – model o wielu zaletach. Jest funkcjonalna i bardzo szczelnie pokrywa dach, a przy okazji świetnie odprowadza wodę. Jej kształt umożliwia układanie wieloma sposobami.

Dachówka ceramiczna z zakładkami występuje w kilku odmianach i zawsze posiada przy jednej z krawędzi niespotykane w innych modelach oraz bardzo dobrze widoczne wypukłości, które na etapie montażu dachówki nachodzą na siebie. Z ich pomocą można bez większych problemów ułożyć ją na dachu jedna na drugie. Tego typu dachówki wykorzystuje się też jako sposób zakrywania wszelkich łączeń na dachu.

Dachówka, której nie sposób pomylić z żadną inną to dachówka ceramiczna marsylka. Można ją rozpoznać po dwóch wyżłobieniach. Marsylka jest jedną z dachówek zakładkowych.