Bez kategorii

Nowa Tkalnia Scheiblera i szpital fabryczny Scheiblerów – dlaczego warto je zobaczyć?

Każdy człowiek spacerujący po Łodzi, słyszał bez wątpienia o najciekawszych kompleksach przemysłowych a także o jedynych w swoim rodzaju kamienicach fabrykantów Łodzi przemysłowej. Nie wszyscy są świadomi jednakże, że miasto jest pełne dodatkowo nieco mniej znanych, a tak samo fascynujących perełek architektury. Które naprawdę mogą przypaść nam do gustu?

Zapewniane przez zróżnicowaną Łódź atrakcje turystyczne to oczywiście nie tylko Pałac Poznańskich czy Księży Młyn. Co na pewno warto zwiedzić? Nowa Tkalnia Karola W. Scheiblera to jeden z ciekawszych punktów na turystycznym planie Łodzi. Ten ciekawy monument techniki ma wielką wartość, chętnie odwiedzają go też turyści, którzy w trakcie zwiedzania Łodzi zamierzają odhaczyć najważniejsze zabytki inżynierii tego miejsca. Budynek Nowej Tkalni stanowi oryginalny model budynku postawionego w ostatnich latach XIX wieku wedle planu Pawła Rübensahma. Okazały gmach do dziś oszałamia swoją wyjątkowością. Na nasze uznanie zasługuje zwłaszcza jego piękna elewacja, wykazująca wiele wspólnego z formami renesansowymi.

Innym przykładem miejsca, które może się pochwalić imponującą genealogią, jest szpital fabryczny rodziny Scheiblerów. To jeden z oryginalniejszych obiektów postindustrialnych, na jakie natrafimy w czasie wycieczek po Łodzi. Powołany do życia w latach 1882-1884, stanowił pierwszy przyfabryczny szpital w mieście. Pomysłodawczynią jego projektu była żona Karola Scheiblera – Anna. Co dość ciekawe patronką szpitala została św. Anna, a sam budynek do dnia dzisiejszego wyśmienicie pełni dawne obowiązki. Wiekowy szpital ma istotne znaczenie kompozycyjne w panoramie miasta i z pewnością należy do tych miejsc które w dziejach przemysłowej Łodzi odegrały bardzo ważną rolę.