Zakupy

Najpopularniejsze materiały tekstylne

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, z jakiego surowca wykonane są ubrania, które kupujemy. Producenci niestety wielokrotnie oferują nam ubrania z syntetycznych materiałów, które powodują, iż skóra szybciej się poci i występują na niej podrażnienia. Zatem zanim dokonamy zakupu, warto spojrzeć na metkę.

Tkaniny- warianty

Wyróżniamy trzy główne grupy tkanin. Sztuczne, syntetyczne oraz te z włókien naturalnych. Pośród naturalnych możemy wyliczyć len, konopie, jedwab czy bawełnę.
Dzianiny sztuczne pochodzą z przetworzonych chemicznie substancji naturalnych. Wyszczególnić tutaj można włókno bambusowe oraz wiskozę. Jako ostatnie warto wymienić włókna syntetyczne. Włókna syntetyczne nie występują naturalnie w przyrodzie. Są wykształcone w laboratoriach. Klasyfikujemy tutaj nylon, akryl i poliester.

Najpopularniejsze dzianiny

Regularnie spotykane są materiały mieszane. Najlepiej noszą się ubrania bawełniane z małą domieszką poliestru lub wiskozy. Najwłaściwsze ubrania to te, które składają się głównie z bawełny, z niewielką domieszką odmiennych włókien. Materiał taki posłuży przez wiele lat, jest przyjemny w noszeniu a dodatkowo nie marszczy się zbyt mocno.

Wśród najpopularniejszych a jednocześnie najpraktyczniejszych można wymienić dzianinę dresową.
Tkanina taka to obietnica solidności braku odkształceń np na łokciach oraz kolanach oraz duża przepuszczalność powietrza. Wspaniale sprawdza się w lecie jak i w zimie. Stworzona jest ona przeważnie z bawełny z minimalną domieszką elastanu. Dzianina dresowa zrobiona wyłącznie z bawełny jest nieco grubsza a dodatkowo mniej odporna na czyszczenie w pralce oraz wypychanie na łokciach albo kolanach. Dzianina dresowa wyśmienicie sprawdza się jako dzianina na spódnice, bluzy oraz odzież dla najmłodszych.

Oprócz dzianiny dresowej szczególnie atrakcyjna jest odzież uszyta z bawełny z domieszką poliestru, elastanu, wełny z akrylem, bawełny z wełną, poliestru z wiskozą. Tkaniny mieszane to najkorzystniejsze rozwiązanie. Niesłychanie ładnie wyglądają, nie odkształcają się a dodatkowo nie marszczą się przy każdym ruchu. Ważne jest, żeby wybierać kompozycje, które mają większą zawartość włókien naturalnych.