Rodzina

Jak wydobyć się się z toksycznego związku?

W ostatnich latach wzrosła poczucie godności ludzi i chęć samoobrony. Zwłaszcza można zauważyć tę zmianę u kobiet. Oczywiście problem dotyczy obu strony, ale właśnie panie przeważnie stają się przegranymi w historii toksycznych związków. Dlatego to ważne, że, nieustannie trwa walka o wyjście z takich sytuacji.

Może dziś już nie można tak otwarcie używać przemocy, jednak w wersji soft wciąż istnieje. Zmieniają się tylko jej wersje. Niepohamowana żądza dominacji, niewybredne ośmieszanie, chęć kontroli drugiej strony na każdym kroku, złośliwe zachowania – często nietrudno wziąć to za elementy gry uczuć.

Bardzo łatwo przeoczyć sygnały ostrzegawcze

Zazwyczaj sytuacja rozwija się niewinnie. Pojawiają się docinki w towarzystwie, co stawia Cię w niekorzystnym położeniu i powoduje zakłopotanie. Jedynie tobie nie jest do śmiechu, zaś pozostali dobrze spędzają czas – znasz skądś to uczucie? Obsesja kontrolowania nigdy nie jest zdrowym objawem miłości. Tak, ukochany będzie okazywał ci duże zainteresowanie, lecz uważaj na ograniczanie kontaktów społecznych. Regularnie przekształca się to w prześladowanie emocjonalne. Kiedy twój wybranek bawi się w detektywa lub sprawdza połączenia i wiadomości w telefonie, zazwyczaj oznacza to początek problemu.

Nie czekaj na eskalację konfliktów

Najlepiej nie zaczynać od wojny. Być możliwe, że długa rozmowa i poinformowanie o Twojej perspektywie uświadomią mu, co jest problemem w waszym przypadku. Wszak czasem czynami człowieka sterują podświadome odruchy, jakich nie da się uzasadnić. Stąd pierwszym krokiem zawsze będzie nazwanie rzeczy ab ovo. Wymianę zdań należy zainicjować świadomie. Nie powinno się tego robić od razu po którymś z kolei epizodzie. Wstrzymaj się, daj czas wam obojgu na spadek temperatury.

Wykonajcie kolejny krok – odwiedziny w gabinecie psychologicznym. Jeśli w końcu dostrzegł, skąd się to wszystko bierze, ale nie potrafi zmienić tego sam, pomóż mu przy wsparciu specjalisty. Zadaniem terapii jest zrozumienie skali problemu i lista metod, jak je zlikwidować. Niczego nie da się zrobić jak za sprawą magii. Najlepiej uzbroić się w cierpliwość. Jedynie rzeczowy dialog i pokłady cierpliwości pomogą w przywróceniu harmonii.

Kiedy niezbędna jest porada prawnika?

Mimo najszczerszych chęci może po prostu nie wyjść. Wówczas pozostaje zdecydować się zakończenie relacji. Co zrobić, kiedy prześladowca nadal nie daje nam spokoju? Pozostaje znaleźć adwokata, który podejmie odpowiednie kroki. Poszukując wsparcia, zwracaj uwagę na opinie. Jeśli do wyszukiwania „prawnik Kraków” dodasz „rozwód”, otrzymasz listę adwokatów specjalizujących się w sprawach takich jak Twoja. Zobacz, jakie krążą opinie o wybranym specjaliście. Skuteczne Zerwanie z agresywnym byłym partnerem może być szczególnie trudne. Doświadczony fachowiec nie będzie się wahał, co robić, gdy sprawa trafi na wokandę. Pamiętaj, zaufany pełnomocnik to osoba, której przekażesz informacje o swojej sytuacji i prawdopodobnie część swojej przyszłości.