Różności

Kiedy pomoże Ci adwokat, a kiedy radca prawny?

W przypadku każdego z nas niespodziewanie może się okazać, że pojawi się sprawa, której nie da się załatwić inaczej niż na formalnej ścieżce prawnej. Przy sprawach dotyczących spadków, rozwodów czy kwestii majątkowych przydadzą się wiedza i doświadczenie fachowców z wykształceniem kierunkowym i dużą dawką praktyki w podobnych sprawach. Dzisiaj skontaktowanie się z uznaną kancelarią nie jest czasochłonne – jedyne co trzeba zrobić, to prowadzić w wyszukiwarkę frazę adwokat Pabianice, Łódź czy Zduńska Wola. Czasem jednak nie wiemy do kogo udać się z danym problemem – radca prawny czy adwokat? Czy możemy poznać tę różnicę W końcu te terminy definiują nieco inny rodzaj uprawnień.

Zaczynamy od podobieństw między radcami a adwokatami – znajdziemy ich całkiem sporo

Do nabycia uprawnień adwokata i radcy prawnego wiedzie taka sama ścieżka: 5 lat studiów prawniczych oraz trzyletnia aplikacja, osobno dla obu zawodów. Po dopełnieniu przewidzianych formalności, ministerstwo sprawiedliwości wyznacza egzamin kierunkowy. By zostać wpisanym na oficjalną listę adwokatów i radców prawnych, kandydat musi go pozytywnie przejść. Podstawą określającą obowiązki każdego z nich są osobne ustawy. W przypadku adwokatów ich zakres czynności określa Prawo o adwokaturze, w przypadku radców prawnych jest to Ustawa o radcach prawnych. W obu aktach wyszczególnione jest na czym polega dany status.

Czy radcy i adwokaci w czymś są inni?

A jednak odmienności w obu tych grupach również rzucają się w oczy. Część z nich uwypukla się już podczas podejmowanej pracy aplikacyjnej. Utarło się, że radca prawny zgłębia Kodeks cywilny, za to u adwokata przeważa prawo karne. Ten wybór nie jest obowiązkowe, aczkolwiek w grę wchodzi tradycja zawodu. Działają dwa autonomiczne organizacje zawodowe – adwokackie i radcowskie. Następna różnica bierze się wprost z przepisów. Radca prawny ma możliwość zarobkowania na umowę o pracę, natomiast adwokat w myśl przepisów nie może podpisać takiej umowy.

W podsumowaniu spójrzmy na ważny formalny aspekt wynikający z barw noszonych przy stroju. Adwokata wyrożnia kolor zielony, zaś radcę będzie wyróżniał niebieski.