Dom

Co zrobić z nowo zakupioną działką?

Niejeden z nas chciałby nabyć prywatny kawałek ziemi, w szczególności taką znajdującą się z dala od centrum wielkiego miasta. Często jednak po dokonaniu zakupu, nie mamy koncepcji w jaki sposób rozsądnie zagospodarować teren, który mamy do dyspozycji.

Pomysły na ogródkową zabudowę

Kwestię wykorzystania terenu działki koniecznie trzeba dogłębnie przeanalizować, by stworzone przez nas zamysły nie stały się w rezultacie kompletnie spudłowane czy też horrendalnie niespójne. Niegłupim wyjściem jest niewątpliwie zaopatrzenie działki w ogródek. Warto wziąć pod uwagę ozdobienie działki kwiatami, ale także drzewkami owocowymi czy grządkami z warzywami. Nikt nie zaprzeczy, że aromat pochodzących z działki ekologicznych jarzyn jest z pewnością nieprześcigniony oraz niemający sobie równych. Gdy przytrafi się nam, że posiadamy działkę poza miastem, nie zapominajmy o tej możliwości. Posadzenie dyń albo brukwi przyniesie nam wiele korzyści. Zdecydujmy się na to, a będziemy mogli nasycać się wspaniałym smakiem, znacznie lepszym od właściwości warzyw kupionych w sklepie. Hodowla warzyw i owoców to godny rozważenia pomysł również jeśli szukamy nowej pasji – możliwe, że ogrodnictwo stanie się naszym ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jeśli dysponujemy ogródkiem, to przyda nam się budynek przeznaczony do składowania akcesoriów ogrodniczych. Wcale nie trzeba być złotą rączką, aby postawić taką szopę z drewna. Z tego materiału bez trudu można wykonać również altankę, umilającą korzystanie z naszej działki. W ogrodowej altanie możemy zrelaksować się z naszą rodziną czy też z przyjaciółmi – każdy lubi mieć miejsce, w którym można pograć w gry planszowe czy w karty. Zbudujmy altankę, a zabezpieczymy się przed zmienną pogodą – ulewny deszcz nie przeszkodzi naszej imprezie.

O czym nie wolno zapomnieć, stawiając dom bez zezwolenia

Ciekawą ideą bywa również zbudowanie ogrodowego domku. W przypadku, gdy wolelibyśmy uniknąć wizyt w urzędach, należy poszukać informacji w Internecie, w jakich przypadkach możemy stawiać domki bez pozwolenia. Większy budynek zwykle wiąże się z nieodłącznym wymogiem załatwienia zezwolenia na budowę. Posiadacze działek planując jej zagospodarowanie stawiają z reguły na taki rodzaj zabudowy, co pozwala na uniknięcie konieczności uzyskania zezwolenia na budowę. Domki bez pozwolenia można budować wyłącznie w ściśle określonych przypadkach i po spełnieniu odpowiednich warunków, narzuconych z góry przez ustawodawcę. Przede wszystkim nie mamy możliwości stawiania bez zezwolenia domków piętrowych czy innych niż wolnostojące. Po wtóre, metraż domku może wynieść maksymalnie 35 m2. Zwróćmy też uwagę, że domki bez pozwolenia nie mogą być wznoszone na naszej działce bez żadnych ograniczeń co do ich ilości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na każde 500 m2 powierzchni działki może przypadać maksymalnie jedna budowla stawiana bez zezwolenia, dlatego np. na działce o powierzchni 1200 m2 postawimy nie więcej niż dwa takie domki.